Sullins Connector Solutions ECC15DCMH
ECC15DCMH picture photo
Mfg. Part Number
ECC15DCMH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100 WW
Datasheet Download
ECC15DCMH.pdf
Availability of ECC15DCMH
QUANTITY
ECC15DCMH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC15DCMH
Internal Part NumberEIS-ECC15DCMH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC15DCMH
Related LinksECC1, ECC15DCMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC15DCMH Details Description
Related parts for ECC15DCMH
FUSE BRD MNT 15A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
IC COIL DRIVER PAR 10POWERSO datasheet.pdf
TEST POINT PC MULTI PURPOSE GREY datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 10OUT 6'C datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONF MODULE POWER 28-58VDC 6A datasheet.pdf
Crystal 29.4912MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC RADIO MOD 2.4GHZ CONN 24-LGA datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (J-387-34) datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf