Sullins Connector Solutions ECC18DCSH-S371
ECC18DCSH-S371 picture photo
Mfg. Part Number
ECC18DCSH-S371
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100"
Datasheet Download
ECC18DCSH-S371.pdf
Availability of ECC18DCSH-S371
QUANTITY
ECC18DCSH-S371 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC18DCSH-S371
Internal Part NumberEIS-ECC18DCSH-S371
PackagingTray
Card TypeISA
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC18DCSH-S371
Related LinksECC18DC, ECC18DCSH-S371 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC18DCSH-S371 Details Description
Related parts for ECC18DCSH-S371
CONN PIN 24-26 AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 70NS 28SOIC datasheet.pdf
SURGE SUPP 145V BIDIR 3-SL datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC PROG HCSL 1.8V 250PPM OE SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 5POS 35DEG T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 7.5MM datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
350 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
Connector Header 47 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf