Sullins Connector Solutions ECC18DRSI
ECC18DRSI picture photo
Mfg. Part Number
ECC18DRSI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100"
Datasheet Download
ECC18DRSI.pdf
Availability of ECC18DRSI
QUANTITY
ECC18DRSI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC18DRSI
Internal Part NumberEIS-ECC18DRSI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC18DRSI
Related LinksECC1, ECC18DRSI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC18DRSI Details Description
Related parts for ECC18DRSI
DIODE GEN PURP 600V 30A TO220AC datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC TXRX ADDRESS/DATA 9BIT 52-QFP datasheet.pdf
IC REG LDO 5.4V 0.18A SOT89-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 36V datasheet.pdf