Sullins Connector Solutions ECC18DRTS-S93
ECC18DRTS-S93 picture photo
Mfg. Part Number
ECC18DRTS-S93
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ECC18DRTS-S93.pdf
Availability of ECC18DRTS-S93
QUANTITY
ECC18DRTS-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC18DRTS-S93
Internal Part NumberEIS-ECC18DRTS-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC18DRTS-S93
Related LinksECC18D, ECC18DRTS-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC18DRTS-S93 Details Description
Related parts for ECC18DRTS-S93
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS FEMALE R/A PCB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER AMBER datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 16 INCH datasheet.pdf