Sullins Connector Solutions ECC20DCSH
ECC20DCSH picture photo
Mfg. Part Number
ECC20DCSH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ECC20DCSH.pdf
Availability of ECC20DCSH
QUANTITY
ECC20DCSH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC20DCSH
Internal Part NumberEIS-ECC20DCSH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC20DCSH
Related LinksECC2, ECC20DCSH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC20DCSH Details Description
Related parts for ECC20DCSH
CONN RECEPT PIN .015-.025" .165" datasheet.pdf
CONV DC-DC 150W 48VIN 1.8V POS datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 350KHZ SC70-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
OSC XO 20.48MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
POWER STRIP 11" 20A 4OUT 15'C datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHITE 1120LM datasheet.pdf
MOSFET P CH 20V 4.4A PMCP datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf