Vishay/Dale TNPW25125K11BETG
TNPW25125K11BETG picture photo
Mfg. Part Number
TNPW25125K11BETG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
TNPW25125K11BETG.pdf
Availability of TNPW25125K11BETG
QUANTITY
TNPW25125K11BETG Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW25125K11BETG
Internal Part NumberEIS-TNPW25125K11BETG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW25125K11BETG
Related LinksTNPW2512, TNPW25125K11BETG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW25125K11BETG Details Description
Related parts for TNPW25125K11BETG
MOSFET N-CH 60V 20A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
MICRO 31 PIN 36" RBW JACKS datasheet.pdf
Microprocessor Circuit, CMOS, PBGA1156 IC datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0603 X5R 2.2レF 6.3V datasheet.pdf