Sullins Connector Solutions ECC20DCTI
ECC20DCTI picture photo
Mfg. Part Number
ECC20DCTI
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
ECC20DCTI.pdf
Availability of ECC20DCTI
QUANTITY
ECC20DCTI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC20DCTI
Internal Part NumberEIS-ECC20DCTI
Series-
PackagingTray
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC20DCTI
Related LinksECC2, ECC20DCTI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC20DCTI Details Description
Related parts for ECC20DCTI
RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING PCB INSERTION datasheet.pdf
BOARD INTERFACE KGZ/GMS 0-25% datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 7.5VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 5W SMBJ datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf