Sullins Connector Solutions ECC20DKJS
ECC20DKJS picture photo
Mfg. Part Number
ECC20DKJS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
ECC20DKJS.pdf
Availability of ECC20DKJS
QUANTITY
ECC20DKJS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC20DKJS
Internal Part NumberEIS-ECC20DKJS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC20DKJS
Related LinksECC2, ECC20DKJS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC20DKJS Details Description
Related parts for ECC20DKJS
CAP CER 6800PF 25V 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS RACK & PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 20MHZ 8SSOPB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E M25 datasheet.pdf
CONN DMC 20POS datasheet.pdf