Sullins Connector Solutions ECC20DKSI
ECC20DKSI picture photo
Mfg. Part Number
ECC20DKSI
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
ECC20DKSI.pdf
Availability of ECC20DKSI
QUANTITY
ECC20DKSI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC20DKSI
Internal Part NumberEIS-ECC20DKSI
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC20DKSI
Related LinksECC2, ECC20DKSI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC20DKSI Details Description
Related parts for ECC20DKSI
RES 12 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5.0V 20W OUT SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT RA datasheet.pdf