Sullins Connector Solutions ECC20DPRN
ECC20DPRN picture photo
Mfg. Part Number
ECC20DPRN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
ECC20DPRN.pdf
Availability of ECC20DPRN
QUANTITY
ECC20DPRN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC20DPRN
Internal Part NumberEIS-ECC20DPRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC20DPRN
Related LinksECC2, ECC20DPRN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC20DPRN Details Description
Related parts for ECC20DPRN
LINE FILTER 3.5MH TYPE 23F datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 750MA 130 MOHM datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.472" DIA BLK datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 20 POS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
50POS F SOLDER datasheet.pdf
PLUG CBL MINI-SMB 75 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf