Sullins Connector Solutions ECC20DRTI-S13
ECC20DRTI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ECC20DRTI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ECC20DRTI-S13.pdf
Availability of ECC20DRTI-S13
QUANTITY
ECC20DRTI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC20DRTI-S13
Internal Part NumberEIS-ECC20DRTI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC20DRTI-S13
Related LinksECC20D, ECC20DRTI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC20DRTI-S13 Details Description
Related parts for ECC20DRTI-S13
FIXED IND 120UH 55MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 5% 300V SMD datasheet.pdf