Sullins Connector Solutions ECC20DRTI
ECC20DRTI picture photo
Mfg. Part Number
ECC20DRTI
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ECC20DRTI.pdf
Availability of ECC20DRTI
QUANTITY
ECC20DRTI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC20DRTI
Internal Part NumberEIS-ECC20DRTI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC20DRTI
Related LinksECC2, ECC20DRTI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC20DRTI Details Description
Related parts for ECC20DRTI
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC OSC SGL TIMER 500KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
IBUTTON EEPROM 4KBit F5 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 20POS .050 SMD datasheet.pdf
R/A HDR, PWBRLADE" datasheet.pdf
MODULE DIODE 45V 300A ADDAPAK datasheet.pdf