Sullins Connector Solutions ECC20HETN
ECC20HETN picture photo
Mfg. Part Number
ECC20HETN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE HL .100 20POS
Datasheet Download
ECC20HETN.pdf
Availability of ECC20HETN
QUANTITY
ECC20HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC20HETN
Internal Part NumberEIS-ECC20HETN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC20HETN
Related LinksECC2, ECC20HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC20HETN Details Description
Related parts for ECC20HETN
IC EEPROM 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A SC-70 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 200V 1111 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE DC 50A SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 16 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 65MHZ 8SO datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf