Sullins Connector Solutions ECC22MMJN
ECC22MMJN picture photo
Mfg. Part Number
ECC22MMJN
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100"
Datasheet Download
ECC22MMJN.pdf
Availability of ECC22MMJN
QUANTITY
ECC22MMJN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC22MMJN
Internal Part NumberEIS-ECC22MMJN
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC22MMJN
Related LinksECC2, ECC22MMJN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC22MMJN Details Description
Related parts for ECC22MMJN
SOLENOID LATCH 1/4" CONT 24VDC datasheet.pdf
DIODE PIN 175V 100MA SOT-23 datasheet.pdf
SENSOR PROXIMITY M8 NPN 120VAC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT YLW 0.4" CA datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FLANGE COVER GRAY datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.05% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf