Sullins Connector Solutions ECC24DCKN-S288
ECC24DCKN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECC24DCKN-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100"
Datasheet Download
ECC24DCKN-S288.pdf
Availability of ECC24DCKN-S288
QUANTITY
ECC24DCKN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC24DCKN-S288
Internal Part NumberEIS-ECC24DCKN-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC24DCKN-S288
Related LinksECC24DC, ECC24DCKN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC24DCKN-S288 Details Description
Related parts for ECC24DCKN-S288
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN +/-15V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 49DL POS RT ANG datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH PROG SOT23-6 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
SLOT1 COMPLETE H. ASS'Y datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf