Sullins Connector Solutions ECC24DCMI-S288
ECC24DCMI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECC24DCMI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ECC24DCMI-S288.pdf
Availability of ECC24DCMI-S288
QUANTITY
ECC24DCMI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC24DCMI-S288
Internal Part NumberEIS-ECC24DCMI-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC24DCMI-S288
Related LinksECC24DC, ECC24DCMI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC24DCMI-S288 Details Description
Related parts for ECC24DCMI-S288
RES ARRAY 8 RES 8.2K OHM 2512 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A DO201AD datasheet.pdf
RES 130 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK TOP ENTRY 6POS VERT datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
SWITCH PLATE ESTOP DOWN/OFF/SLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 325MA 920 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf