Sullins Connector Solutions ECC24DCWD
ECC24DCWD picture photo
Mfg. Part Number
ECC24DCWD
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100"
Datasheet Download
ECC24DCWD.pdf
Availability of ECC24DCWD
QUANTITY
ECC24DCWD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC24DCWD
Internal Part NumberEIS-ECC24DCWD
Series-
PackagingTray
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC24DCWD
Related LinksECC2, ECC24DCWD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC24DCWD Details Description
Related parts for ECC24DCWD
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TVSOP datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR N-CH 10-UMAX datasheet.pdf
SCR MOD SGL PWR-BLOK 1600V 400A datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
IPD M18 SHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf