Sullins Connector Solutions ECC24DKAI
ECC24DKAI picture photo
Mfg. Part Number
ECC24DKAI
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100"
Datasheet Download
ECC24DKAI.pdf
Availability of ECC24DKAI
QUANTITY
ECC24DKAI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC24DKAI
Internal Part NumberEIS-ECC24DKAI
Series-
PackagingTray
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC24DKAI
Related LinksECC2, ECC24DKAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC24DKAI Details Description
Related parts for ECC24DKAI
CAP FILM 25UF 10% 300VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC50B/AE50G/ASC50B datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A TO262F datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W SMBG datasheet.pdf
Connector Header 29 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf