Sullins Connector Solutions ECC24DKAN
ECC24DKAN picture photo
Mfg. Part Number
ECC24DKAN
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .100"
Datasheet Download
ECC24DKAN.pdf
Availability of ECC24DKAN
QUANTITY
ECC24DKAN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC24DKAN
Internal Part NumberEIS-ECC24DKAN
Series-
PackagingTray
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC24DKAN
Related LinksECC2, ECC24DKAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC24DKAN Details Description
Related parts for ECC24DKAN
JUMPER-H9991TR/1853 YL/X 5" datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W datasheet.pdf
RES WW 3W 22 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
IC ARM7 MPU 32BIT 208BGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 5.5A 29 MOHM TH datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf