Sullins Connector Solutions ECC25DTMD
ECC25DTMD picture photo
Mfg. Part Number
ECC25DTMD
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100"
Datasheet Download
ECC25DTMD.pdf
Availability of ECC25DTMD
QUANTITY
ECC25DTMD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC25DTMD
Internal Part NumberEIS-ECC25DTMD
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC25DTMD
Related LinksECC2, ECC25DTMD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC25DTMD Details Description
Related parts for ECC25DTMD
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 90/180V 250A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
FUSE NON STD DUMMY datasheet.pdf
FUSE FAST 1KVDC 10X38MM SOLAR 1A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 13A 125V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.3W 0.02% RADIAL datasheet.pdf