Sullins Connector Solutions ECC28DTBN-S189
ECC28DTBN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECC28DTBN-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100"
Datasheet Download
ECC28DTBN-S189.pdf
Availability of ECC28DTBN-S189
QUANTITY
ECC28DTBN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC28DTBN-S189
Internal Part NumberEIS-ECC28DTBN-S189
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC28DTBN-S189
Related LinksECC28DT, ECC28DTBN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC28DTBN-S189 Details Description
Related parts for ECC28DTBN-S189
IC REG MULT CONFG INV 3.3V 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 29.98MM datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 9SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 2.8A 24 MOHM SMD datasheet.pdf