Sullins Connector Solutions ECC28HETS
ECC28HETS picture photo
Mfg. Part Number
ECC28HETS
Brief Description
CONN EDGE HL .100 28POS
Datasheet Download
ECC28HETS.pdf
Availability of ECC28HETS
QUANTITY
ECC28HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC28HETS
Internal Part NumberEIS-ECC28HETS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC28HETS
Related LinksECC2, ECC28HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC28HETS Details Description
Related parts for ECC28HETS
TRANS NPN DARL 100V 5A TO-220F datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 21C1POS SER 109 COAX datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
MOTOR DRIVER REFERENCE DESIGN datasheet.pdf
TVS DIODE 19VWM 30.8VC SMC datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 5.00MM PCB SLDR datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 120VAC CHASSIS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf