Sullins Connector Solutions ECC30DKMH
ECC30DKMH picture photo
Mfg. Part Number
ECC30DKMH
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100"
Datasheet Download
ECC30DKMH.pdf
Availability of ECC30DKMH
QUANTITY
ECC30DKMH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC30DKMH
Internal Part NumberEIS-ECC30DKMH
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC30DKMH
Related LinksECC3, ECC30DKMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC30DKMH Details Description
Related parts for ECC30DKMH
IDC CABLE - MCE60K/MC60G/X datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A3049S/H1502TR 4" datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 60POS SMD datasheet.pdf
CONN SFP CAGE datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 31POS 0.30MM R/A datasheet.pdf