Sullins Connector Solutions ECC35DSXS
ECC35DSXS picture photo
Mfg. Part Number
ECC35DSXS
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .100"
Datasheet Download
ECC35DSXS.pdf
Availability of ECC35DSXS
QUANTITY
ECC35DSXS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC35DSXS
Internal Part NumberEIS-ECC35DSXS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC35DSXS
Related LinksECC3, ECC35DSXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC35DSXS Details Description
Related parts for ECC35DSXS
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 0.35A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 22POS .050" SMD datasheet.pdf
SCR 0.8A 400V 200UA TO-92 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 6POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 300VAC RADIAL datasheet.pdf