Sullins Connector Solutions ECC35HEYI
ECC35HEYI picture photo
Mfg. Part Number
ECC35HEYI
Brief Description
CONN EDGE HL .100 35POS
Datasheet Download
ECC35HEYI.pdf
Availability of ECC35HEYI
QUANTITY
ECC35HEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC35HEYI
Internal Part NumberEIS-ECC35HEYI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions35
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC35HEYI
Related LinksECC3, ECC35HEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC35HEYI Details Description
Related parts for ECC35HEYI
JUMPER-H1503TR/A2015R/H1501TR 4" datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 12V datasheet.pdf
KNOB CLR/MATTE.925"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GRN/GRN LED datasheet.pdf
CONN HOUSING 38POS 2MM W/KEY datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 900V 4A DO201AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf