United Chemi-Con E92F421VNT272MCA5T
E92F421VNT272MCA5T picture photo
Mfg. Part Number
E92F421VNT272MCA5T
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
E92F421VNT272MCA5T.pdf
Availability of E92F421VNT272MCA5T
QUANTITY
E92F421VNT272MCA5T Order Process
Ship out your order
Specifications of E92F421VNT272MCA5T
Internal Part NumberEIS-E92F421VNT272MCA5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series92F
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)38 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.1A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)4.232" (107.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E92F421VNT272MCA5T
Related LinksE92F421VN, E92F421VNT272MCA5T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E92F421VNT272MCA5T Details Description
Related parts for E92F421VNT272MCA5T
CONN SPAD FLNG 16-22 AWG #6 RED datasheet.pdf
IC COUNTER 4BIT BINARY 16SOIC datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTH 50-800MHZ 32-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 70A datasheet.pdf