Sullins Connector Solutions ECC36DCWI-S811
ECC36DCWI-S811 picture photo
Mfg. Part Number
ECC36DCWI-S811
Brief Description
CONN EDGE DUAL .100 DIP 72POS
Datasheet Download
ECC36DCWI-S811.pdf
Availability of ECC36DCWI-S811
QUANTITY
ECC36DCWI-S811 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC36DCWI-S811
Internal Part NumberEIS-ECC36DCWI-S811
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC36DCWI-S811
Related LinksECC36DC, ECC36DCWI-S811 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC36DCWI-S811 Details Description
Related parts for ECC36DCWI-S811
MOSFET N-CH 50V 0.7A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56BGA datasheet.pdf
HEADER 36POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN R/A HEADER TIN 10POS datasheet.pdf