Sullins Connector Solutions ECC40DJXN-S1136
ECC40DJXN-S1136 picture photo
Mfg. Part Number
ECC40DJXN-S1136
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80PS .100 PRESSFIT
Datasheet Download
ECC40DJXN-S1136.pdf
Availability of ECC40DJXN-S1136
QUANTITY
ECC40DJXN-S1136 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC40DJXN-S1136
Internal Part NumberEIS-ECC40DJXN-S1136
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesScoops
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC40DJXN-S1136
Related LinksECC40DJ, ECC40DJXN-S1136 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC40DJXN-S1136 Details Description
Related parts for ECC40DJXN-S1136
XFRMR SEMI-TORO 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 560 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
PNL MNT 568NM 30MCD 2.1V GREEN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 4.65A POWERDI datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf