Sullins Connector Solutions ECC40DKMS
ECC40DKMS picture photo
Mfg. Part Number
ECC40DKMS
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .100"
Datasheet Download
ECC40DKMS.pdf
Availability of ECC40DKMS
QUANTITY
ECC40DKMS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC40DKMS
Internal Part NumberEIS-ECC40DKMS
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC40DKMS
Related LinksECC4, ECC40DKMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC40DKMS Details Description
Related parts for ECC40DKMS
TERM BLOCK 7.62MM 12POS BK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 352 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 255K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 427 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf