Sullins Connector Solutions ECC43DCKN-S288
ECC43DCKN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECC43DCKN-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS .100"
Datasheet Download
ECC43DCKN-S288.pdf
Availability of ECC43DCKN-S288
QUANTITY
ECC43DCKN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC43DCKN-S288
Internal Part NumberEIS-ECC43DCKN-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC43DCKN-S288
Related LinksECC43DC, ECC43DCKN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC43DCKN-S288 Details Description
Related parts for ECC43DCKN-S288
RES SMD 43 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO214AC datasheet.pdf
INSULATED SPLICE 4MM J WHITE datasheet.pdf
GDT 230V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf