Sullins Connector Solutions ECC43HETN
ECC43HETN picture photo
Mfg. Part Number
ECC43HETN
Brief Description
CONN EDGE HL .100 43POS
Datasheet Download
ECC43HETN.pdf
Availability of ECC43HETN
QUANTITY
ECC43HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC43HETN
Internal Part NumberEIS-ECC43HETN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions43
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC43HETN
Related LinksECC4, ECC43HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC43HETN Details Description
Related parts for ECC43HETN
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CUTTER TIP ANGLED FLUSH 4" datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC SERIAL/DESERIAL 24BIT 60-LLP datasheet.pdf
15 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf