Sullins Connector Solutions ECC44DRMH-S288
ECC44DRMH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECC44DRMH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS .100"
Datasheet Download
ECC44DRMH-S288.pdf
Availability of ECC44DRMH-S288
QUANTITY
ECC44DRMH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC44DRMH-S288
Internal Part NumberEIS-ECC44DRMH-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC44DRMH-S288
Related LinksECC44DR, ECC44DRMH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC44DRMH-S288 Details Description
Related parts for ECC44DRMH-S288
IC HEX INVERTER SHMT-TRGR 14SO datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5NS 144TQFP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 11.02"L X 7.87"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE PIN 50V 150MA 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 53.6 OHM 1% 10W datasheet.pdf