Sullins Connector Solutions ECC49DRTS-S93
ECC49DRTS-S93 picture photo
Mfg. Part Number
ECC49DRTS-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ECC49DRTS-S93.pdf
Availability of ECC49DRTS-S93
QUANTITY
ECC49DRTS-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC49DRTS-S93
Internal Part NumberEIS-ECC49DRTS-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row49
Number of Positions98
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC49DRTS-S93
Related LinksECC49D, ECC49DRTS-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC49DRTS-S93 Details Description
Related parts for ECC49DRTS-S93
IC OPAMP PGA 70MHZ 28HTSSOP datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.9V SC-82AB datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A HINGE LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB datasheet.pdf
VARISTOR 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 64MM datasheet.pdf