Sullins Connector Solutions ECC50DCTN-S288
ECC50DCTN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECC50DCTN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
ECC50DCTN-S288.pdf
Availability of ECC50DCTN-S288
QUANTITY
ECC50DCTN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC50DCTN-S288
Internal Part NumberEIS-ECC50DCTN-S288
Series-
PackagingTray
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC50DCTN-S288
Related LinksECC50DC, ECC50DCTN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC50DCTN-S288 Details Description
Related parts for ECC50DCTN-S288
REGULATOR 3.3V 13A VADJ VERT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 300MA 180 MOHM datasheet.pdf
IC CNTRLR HOTSWAP NEGVOLT 10MSOP datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 60V 4A TO-126 datasheet.pdf
IC XLATOR LV PECL DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf