Sullins Connector Solutions ECC50MMVD
ECC50MMVD picture photo
Mfg. Part Number
ECC50MMVD
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100"
Datasheet Download
ECC50MMVD.pdf
Availability of ECC50MMVD
QUANTITY
ECC50MMVD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC50MMVD
Internal Part NumberEIS-ECC50MMVD
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC50MMVD
Related LinksECC5, ECC50MMVD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC50MMVD Details Description
Related parts for ECC50MMVD
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 85POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPED 26POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 75 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL .100 STR datasheet.pdf