Sullins Connector Solutions ECC60DCSH
ECC60DCSH picture photo
Mfg. Part Number
ECC60DCSH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ECC60DCSH.pdf
Availability of ECC60DCSH
QUANTITY
ECC60DCSH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC60DCSH
Internal Part NumberEIS-ECC60DCSH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC60DCSH
Related LinksECC6, ECC60DCSH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC60DCSH Details Description
Related parts for ECC60DCSH
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 3/8" datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZD50 M32 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
ZG2 SENSOR CTLLR, NPN OUT W/SW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 965 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
ROUND SPACER M3.3 STEEL 13MM datasheet.pdf