Sullins Connector Solutions ECC60DKES-S189
ECC60DKES-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECC60DKES-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 120POS .100"
Datasheet Download
ECC60DKES-S189.pdf
Availability of ECC60DKES-S189
QUANTITY
ECC60DKES-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC60DKES-S189
Internal Part NumberEIS-ECC60DKES-S189
Series-
PackagingTray
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC60DKES-S189
Related LinksECC60DK, ECC60DKES-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC60DKES-S189 Details Description
Related parts for ECC60DKES-S189
PTC 1.85A 60V RESETTABLE KINK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC DO204AC datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
IC MODULE REG DC/DC 8A 68BGA datasheet.pdf