Panasonic Electronic Components ECD-G0E1R6B
ECD-G0E1R6B picture photo
Mfg. Part Number
ECD-G0E1R6B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
ECD-G0E1R6B.pdf
Availability of ECD-G0E1R6B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECD-G0E1R6B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECD-G0E1R6B
Internal Part NumberEIS-ECD-G0E1R6B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPCC20-KIT-ND Contents
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECD-G0E1R6B
Related LinksECD-G, ECD-G0E1R6B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECD-G0E1R6B Details Description
Related parts for ECD-G0E1R6B
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1-1/2" 2S FIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
3M 9703 TRANSFER 1" X 36YDS datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/06/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1W DO204AL datasheet.pdf
PIN HDR BRKBLE VERT 50MM 13D 8C datasheet.pdf