Panasonic Electronic Components ECD-G0E3R0B
ECD-G0E3R0B picture photo
Mfg. Part Number
ECD-G0E3R0B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
ECD-G0E3R0B.pdf
Availability of ECD-G0E3R0B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECD-G0E3R0B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECD-G0E3R0B
Internal Part NumberEIS-ECD-G0E3R0B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPCC20-KIT-ND Contents
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECD-G0E3R0B
Related LinksECD-G, ECD-G0E3R0B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECD-G0E3R0B Details Description
Related parts for ECD-G0E3R0B
JUMPER-H2728TR/C2064B/H2728TR 5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 20NS 160PQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FILTER EMI 270PF 100V RADIAL datasheet.pdf
FPA/C 1771-DR 0.5M datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 20POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf