Panasonic Electronic Components ECE-A0JKA221B
ECE-A0JKA221B picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A0JKA221B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A0JKA221B.pdf
Availability of ECE-A0JKA221B
QUANTITY
ECE-A0JKA221B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A0JKA221B
Internal Part NumberEIS-ECE-A0JKA221B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current103mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A0JKA221B
Related LinksECE-A0, ECE-A0JKA221B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A0JKA221B Details Description
Related parts for ECE-A0JKA221B
TERM BLOCK W/TEST DISCONNECT datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KNOB CLR/MATTE.925"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 5V/3.3V 20-SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 6.8UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 168UH 1.81A 180 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG UNIV PM 5POS HDR 15MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf