Panasonic Electronic Components ECE-A0JKA470
ECE-A0JKA470 picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A0JKA470
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A0JKA470.pdf
Availability of ECE-A0JKA470
QUANTITY
ECE-A0JKA470 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A0JKA470
Internal Part NumberEIS-ECE-A0JKA470
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKA
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current46mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A0JKA470
Related LinksECE-A0, ECE-A0JKA470 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A0JKA470 Details Description
Related parts for ECE-A0JKA470
CABLE BNC MALE/FMALE RG58C/U 60" datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 5.0VOUT 3A SMT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 10A CPT3 datasheet.pdf