Panasonic Electronic Components ECE-A0JN101U
ECE-A0JN101U picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A0JN101U
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A0JN101U.pdf
Availability of ECE-A0JN101U
QUANTITY
ECE-A0JN101U Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A0JN101U
Internal Part NumberEIS-ECE-A0JN101U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECE-AxxNxxS (Bi-Polar S) Series 14/Dec/1999
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSU
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.441" (11.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A0JN101U
Related LinksECE-A0, ECE-A0JN101U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A0JN101U Details Description
Related parts for ECE-A0JN101U
IC SUPERVISOR 3.00V LOW TO92 datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 280CSBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 10% 55W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 0804 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET 3V 6TDFN datasheet.pdf
BCZ 3.81/09/270F SN GN BX datasheet.pdf
RES 11.111K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf