Panasonic Electronic Components ECE-A1CKA330B
ECE-A1CKA330B picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1CKA330B
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1CKA330B.pdf
Availability of ECE-A1CKA330B
QUANTITY
ECE-A1CKA330B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1CKA330B
Internal Part NumberEIS-ECE-A1CKA330B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current60mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1CKA330B
Related LinksECE-A1, ECE-A1CKA330B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1CKA330B Details Description
Related parts for ECE-A1CKA330B
IC MONO/ASTBL MULTIVIBRATR 14DIP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 52POS VERT datasheet.pdf
CABLE STOP MRP 100P datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
WBP-M20 STOPPING PLUG BRAS datasheet.pdf
LIGHT PIPE RA .300" 3MM RND FLAT datasheet.pdf