Panasonic Electronic Components ECE-A1CKG100
ECE-A1CKG100 picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1CKG100
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1CKG100.pdf
Availability of ECE-A1CKG100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-A1CKG100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1CKG100
Internal Part NumberEIS-ECE-A1CKG100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKG Series 29/Nov/2010
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKG
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current47mA
Impedance10 Ohm
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)