Panasonic Electronic Components ECE-A1CN100U
ECE-A1CN100U picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1CN100U
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1CN100U.pdf
Availability of ECE-A1CN100U
QUANTITY
ECE-A1CN100U Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1CN100U
Internal Part NumberEIS-ECE-A1CN100U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSU
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1CN100U
Related LinksECE-A1, ECE-A1CN100U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1CN100U Details Description
Related parts for ECE-A1CN100U
IC FPGA 169 I/O 208PQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8UDFN datasheet.pdf
RES CARBON 560 OHM 1/2W 5% datasheet.pdf
CA,SM,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 166 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 0606 datasheet.pdf
TERMINAL QUICK CONNECT datasheet.pdf
250 TB SOCKET RA datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf