Panasonic Electronic Components ECE-A1EKG470
ECE-A1EKG470 picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1EKG470
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1EKG470.pdf
Availability of ECE-A1EKG470
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-A1EKG470 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1EKG470
Internal Part NumberEIS-ECE-A1EKG470
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKG Series 29/Nov/2010
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKG
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance1.2 Ohm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1EKG470
Related LinksECE-A1, ECE-A1EKG470 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1EKG470 Details Description
Related parts for ECE-A1EKG470
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 6POS 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS TIN SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 750VAC SCREW datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 11.176X406.4MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf