Panasonic Electronic Components ECE-A1EKG470
ECE-A1EKG470 picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1EKG470
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1EKG470.pdf
Availability of ECE-A1EKG470
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-A1EKG470 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1EKG470
Internal Part NumberEIS-ECE-A1EKG470
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKG Series 29/Nov/2010
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKG
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance1.2 Ohm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1EKG470
Related LinksECE-A1, ECE-A1EKG470 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1EKG470 Details Description
Related parts for ECE-A1EKG470
RES SMD 953 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS 18AWG MTA-156 T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 15POS SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 36HWQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT PINS datasheet.pdf