Panasonic Electronic Components ECE-A1HKSR47
ECE-A1HKSR47 picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1HKSR47
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1HKSR47.pdf
Availability of ECE-A1HKSR47
QUANTITY
ECE-A1HKSR47 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1HKSR47
Internal Part NumberEIS-ECE-A1HKSR47
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLAlum Cap Disc Notice 16/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKS
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1HKSR47
Related LinksECE-A1, ECE-A1HKSR47 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1HKSR47 Details Description
Related parts for ECE-A1HKSR47
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
RES .51 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CONV DC-DC 5V 2A NEG SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 62POS .156 datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf