Panasonic Electronic Components ECE-A1VKG220
ECE-A1VKG220 picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1VKG220
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1VKG220.pdf
Availability of ECE-A1VKG220
QUANTITY
ECE-A1VKG220 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1VKG220
Internal Part NumberEIS-ECE-A1VKG220
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKG Series 29/Nov/2010
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKG
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current121mA
Impedance2 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1VKG220
Related LinksECE-A1, ECE-A1VKG220 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1VKG220 Details Description
Related parts for ECE-A1VKG220
RES SMD 7.87 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 12.6A TO-3P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SNGL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 250MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE .050 60POS DR TH datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 44POS datasheet.pdf