Panasonic Electronic Components ECE-P2AA822HA
ECE-P2AA822HA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-P2AA822HA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
ECE-P2AA822HA.pdf
Availability of ECE-P2AA822HA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-P2AA822HA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-P2AA822HA
Internal Part NumberEIS-ECE-P2AA822HA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE-x2H, ECO-S2H, ECE-P Series 14/Aug/2009
Standard Package28
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-HA
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.14A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-P2AA822HA
Related LinksECE-P2, ECE-P2AA822HA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-P2AA822HA Details Description
Related parts for ECE-P2AA822HA
TERMINAL BLOCK 5MM VERT 10POS datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 540MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
SLDSW 3A 0.5M RLR 79218454 datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2MM T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 500MW DO7 datasheet.pdf